• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرصت تاریخی
#1
سال های 37 یا 38 اوایلی که به قم رفته بودم یک موج جوان در قم راه افتاده بود همان موجی که راجع به مسائل حوزه و امتحان و زبان خارجه نظر داشت. ما هم کم و بیش با کسانی که این فکر را داشتند معاشرت هایی پیدا می کردیم. یادم نمی رود از جمله حرف هایی که همیشه آن وقت تکرار می کردیم این بود که وای به حال آن کسانی که بعد از شهریور 1320 که برای روحانیون آزادی بود از فرصت استفاده نکردند. (در دیدار با علما و روحانیون یزد 1363/8/29)
ما در دوران اختناق وقتی که با فضلا و طلاب و آن کسانی که که در آن روزها مسائل نوی اسلامی به ذهنشان می رسید درد دل می کردیم و حرف می زدیم تاسف می خوردیم که ما چرا یک ایستگاه رادیو نداریم ما چرا که یک مطبعه و یک مجله نداریم. آرزوی این را داشتیم و فکر می کردیم که اگر روحانیت بتوانند یک بلندگو داشته باشند و یک ساعت از یک فرستنده در یک روز در اختیارش بگذارند همه آرزوها برآورده خواهد شد. امروز روحانیت شیعه و روحانیت اسلام می تواند در عظیم ترین منبر عالم و گسترده ترین تریبون تاریخ بشر تا امروز حرفی را که دارد بزند. امروز ما می رویم توحید و نبوت و مسائل اجتماعی و اعتقادی اسلام و آیات قرآن را در گسترده ترین وسایل تبلیغات جهانی و شبکه رسانه جمعی عالم بدون رعب و بدون اینکه تحت تاثیر هیچ قدرتی باشیم بیان می کنیم. (در دیدار با روحانیون یزد 1366/9/8)
در طول تاریخ هزار و چهارصد ساله اسلام به گمانم هیچ برهه ای را نداریم که علمای دین چنین فرصتی برای تبلیغ احکام اسلامی پیدا کرده باشند نه در دوران ائمه علیهم السلام نه بعد از دوران آنها نه در دورانی که حکومت های طرفدار فقه حنبلی و شافعی در ایران بر سر کار بودند و نه در دورانی که پادشاهان طرفدار فقه جعفری در کشور ما بودند. در هیچ یک از این دوره های گوناگون برای علما چنین فرصتی پیدا نشده بود که امروز پیدا شده است.
جامعه علمیه و حوزه علمیه شیعه و علمای دینی تشیع در مقابل یک آزمایش عظیم تاریخی بی نظیر و غیر قابل تکرار و بدون شبیه در گذشته تاریخ قرار دارند. این نعمتی است که مصداق آیه شریفه قرآن است: و اذ تاذن ربکم لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید. (در دیدار با علما و روحانیون دامغان 1367/4/15)
آقایان علما چه شیعه و چه سنی امروز روزی است که ما روحانیون باید نشان بدهیم لایق منصب ترویج دین نبوی هستیم. مساله ترویج دین پیامبر صلی الله علیه و آله چیز کم و شوخی نیست. که هر کسی بگوید من مروج و مبلغ و حامل و مفسر دینم. این به زبان و در حرف آسان است ولی در عمل کار مشکلی است.

برگرفته از کتاب آخوند باید روحانی باشد گردآرونده محمد رضا حدادی.
آفــلایــن
  پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان