• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انتقاد پناهيان از كم‌كاري حوزه‌هاي علميه در تبليغ
#1
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در برنامه "سمت خدا" در شبکه سوم سیما،حوزه های علمیه را به چالش کشید.

حجت الاسلام پناهیان در پاسخ به پرسش یکی از بینندگان مبنی بر اینکه"آیا حوزه های علمیه هم همچون صدا و سیما وآموزش و پرورش در زمینه تربیت دینی ضعیف عمل کرده است؟" گفت: من طلبه هستم و نمی خواهم از حوزه های علمیه ایرادگیری کنم و برای آن احترام بسیاری قائل هستم.

مقام معظم رهبری از بنیه علمی حوزه ها ایراد گرفتند و فرمودند:15هزارنفرنیاز داریم که بدنبال تبلیغ بروند.نقش حوزه در تربیت دینی بیشتر از صدا و سیما و آموزش و پرورش است.حوزه ها باید به تبلیغ بها بدهند وقتی یک طلبه درس خواند و صدای خوبی هم دارد می گویند بیا بالای منبر برو و تبلیغ کن با این اقدامات وضع تبلیغ این گونه که هست میشود.

وی در ادامه افزود:اساساً در حوزه های علمیه به تبلیغ بها نمی دهند در حوزه ها افراد با استعدادتر جذب تبلیغ نمی شوند در این زمینه باید قوی تر عمل شود، به گونه ای که قویترین پژوهشگران کارشان تولید بسته های تبلیغی باشد.

اثر مخرب کم کاری حوزه های علمیه در تبلیغ بیشتر از اثر مخرب بخشهای دیگر مثل آموزش و پرورش و صدا وسیما است. گاهی به صدا و سیما و آموزش و پرورش پیشنهاد میدهیم که به عنوان مثال یک حرکت تبلیغی را انجام دهند آنها می گویند به چه استنادی باید انجام شود ما در پاسخ به آنها می گوییم به استناد "دین" آنها جواب میدهند که در کدام حوزه علمیه آورده شده است و یا چه کسی آن را مطرح کرده است؟ به همین منظور باید نهادی در حوزه ها باشد که در این زمینه ها مطالعه و حوزه ها را دسته بندی کند وآن را تبدیل به طرح کند تا قابل ارائه به نهادهای دیگر باشد.

گاهی از طلبه ای انتقاد می کنیم که اگر شما یک حدیثی را خوانده ای و یا در جایی شنیده ای و خوشت آمد و تأثیر گذاشت دلیل نمی شود که آن را به نسخه تبدیل کنی و به دیگران بدهی و روی منبر آن را نقل کنی. رشته های تخصصی تبلیغ شکل گرفته اما رشد لازم را پیدا نکرده است،مخاطب شناسی به صورت دقیق در حوزه انجام نشده و طلبه نمی داند کدام حرف برای چه کسی مناسب است.
آفــلایــن
  پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان